hamze
18 بهمن 1401 - 17:54

جذب سرمایه‌گذار خارجی در اولویت است/ ایجاد ۵۰۰۰ فرصت شغلی از محل اعطای تسهیلات در اردبیل

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل گفت: با توجه به وضعیت فعلی سرمایه‌گذاری در استان اردبیل، جذب سرمایه‌گذار خارجی در دستور کار قرار گرفته و اقدامات جهت اجرای طرح‌های سرمایه‌گذاران انجام می‌پذیرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، یعثوب نژادمحمد عصر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به وضعیت نامناسب سرمایه‌گذاری در استان اردبیل، جذب سرمایه‌گذار خارجی در دستور کار قرار گرفته که خوشبختانه تا به امروز اقدامات لازم جهت اجرای طرح‌های ۶ سرمایه‌گذار انجام شده و یا در دست انجام است.  

وی افزود: طی ۱۰ ماه سال جاری، یک طرح سرمایه‌گذاری خارجی به سرانجام رسیده و ۲ مورد دیگر در مرحله اخذ مجوزهای لازم سرمایه‌گذاری است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل با بیان این‌که اقدامات حوزه سرمایه‌گذاری و اقتصادی از طریق مرکز خدمات سرمایه‌گذاری انجام می‌شود، تصریح کرد: تمامی راهنمایی‌های لازم جهت سرمایه‌گذاری از طریق پنجره واحد مرکز خدمات‌رسانی انجام می‌شود که در کنار این پنجره واحد‌، اطلس سرمایه‌گذاری استان نیز راه‌اندازی شده است.

نژادمحمد در ادامه با اشاره به این‌که ۵هزار و ۴۰۰ فرصت شغلی از طریق اعطای تسهیلات در استان ایجاد و یا در آینده ایجاد می‌شود، ادامه داد: سهم ابلاغی استان اردبیل از تسهیلات تبصره ۱۸، ۸۶۰میلیارد تومان بود که با همکاری ۱۳ بانک و دستگاه‌های اجرایی در دستور کار قرار گرفت.

وی بیان کرد: بخشی از این تسهیلات، سرمایه در گردش و بخش دیگر آن ایجادی یا تکمیلی است.

سهم ۴۲/۵درصدی بخش خدمات در اشتغال استان اردبیل

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل به ساختار اقتصادی استان اشاره کرد و گفت: سهم کشاورزی استان اردبیل در تولیدات ناخالص داخلی ۱۹/۵درصد، صنعت ۲۰درصد و خدمات ۶۰/۵درصد است.

نژادمحمد ادامه داد: در خصوص سهم اشتغال نیز، ۳۱/۵درصد اشتغال استان اردبیل در بخش کشاورزی، ۲۶/۵درصد مربوط به بخش صنعت و ۴۲/۵درصد نیز در بخش خدمات است.

صدور بیش از ۳۰۰۰ سند تک‌برگی جدید برای املاک دولتی استان اردبیل

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل اضافه کرد: در سال جاری از مجموع ۵هزار و ۱۹ سند دفترچه‌ای یا سند تک‌برگی عادی املاک دولتی، ۳هزار و ۴۵۷ مورد به سند تک‌برگی جدید تبدیل و مابقی نیز در مرحله صدور سند تک‌برگی است.

نژادمحمد بیان کرد: یک‌هزار و ۴۰۰میلیارد تومان اعتبارات عمرانی استان بود که تا به امروز ۳۵۰میلیارد تومان معادل ۲۵درصد آن تخصیص به‌طوری‌که ۱۹درصد اعتبارات به‌صورت نقدی و ۶درصد از طریق اسناد خزانه اختصاص یافته است.

وی با اشاره به رویکرد دولت در بحث مولدسازی نیز گفت: دستگاه‌های اجرایی از محل شناسایی و فروش اموال مازاد یا از طریق مولدسازی بخشی از منابع مورد نیاز پروژه‌های عمرانی و کسری بودجه را تأمین می‌کند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل ادامه داد: سال جاری در سطح استان اردبیل تا به امروز ۱۶ ملک با مبلغ ۷۲میلیارد تومان به فروش رسیده و همچنین فروش ۳۰ ملک دیگر در آستانه صدور مجوز و ۱۲ ملک جدید شناسایی و در دست بررسی است.

پایان پیام/۳۷۲۷/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1025517